بارداری و کودکدارونامه / Drug Pharmacologyسبک زندگیسقط جنین / Abortion

آمپول HCG چگونه باعث باردار شدن می شود و عوارض آن چیست ؟


اچ سی جی یک هورمون در بدن است که باعث تحریک آزاد شدن تخمک از تخمدان در طول تخمک گذاری میشود. حضور اچ سی جی در بدن شما نشان دهنده قابلیت باردار شدن می باشد . مصرف آمپول HCG در دوران بارداری ممنوع می باشد. در ادامه به بررسی این دارو می پردازیم.

آمپول HCG برای چه کسانی ممنوع است؟

آمپول HCG برای القای تخمک گذاری و درمان ناباروری زنان کاربرد دارد و در مردان مقدار اسپرم را افزایش میدهد.اچ سی جی در پسران جوان زمانیکه بیضه ها هنوز پایین نیامده است قابل استفاده است.که این یک اختلال غدد هیپوفیز است.

در صورت داشتن هر نوع حساسیت دارویی یا هر یک از موارد زیر، قبل از تزریق آمپول HCG پزشک‌تان را در جریان بگذارید:

  •  سرطان یا تومور سینه، تخمدان، رحم، پروستات، هیپوتالاموس یا غده هیپوفیز
  •  اختلال غده آدرنال یا غده تیروئید
  •  خونریزی رحمی بدون علت
  •  بلوغ قبل از موعد
  •  بیماری صرع
  •  کیست تخمدان
  •  بیماری کلیوی
  •  بیماری قلبی
  •  میگرن
  •  آسم

اگر واکنش آلرژیک به HCG دارید یا دچار سرطان مرتبط با هورمون هستید، نباید از آمپول HCG استفاده کنید.

جلوگیری از سقط جنین با آمپول HCG

پزشکان در چند دهه اخیر برای خانم‌هایی با سقط جنین مکرر، مکمل‌های پروژسترون تجویز می‌کنند چراکه احتمال می‌دهند کمبود تولید پروژسترون،عامل این سقط جنین های مکرر است و کمتر به هورمون HCG توجه شده است.

آمپول HCG چگونه باعث باردار شدن می شود و عوارض آن چیست ؟
جلوگیری از سقط جنین با آمپول HCG

البته آزمایشاتی انجام شده که احتمال می‌دهد تزریق آمپول HCG یا همان گنادوتروپین کوریونی انسانی در اوایل بارداری می‌تواند برای جلوگیری از سقط جنین موثر باشد؛ چراکه HCG تولید شده در بدن نقشی حیاتی در شکل‌گیری بارداری دارد.

عملکرد HCG در بارداری

در دوره بارداری، هورمون HCG توسط سلول‌های مسئول رشد جفت ترشح می‌شوند. عملکرد هورمون HCG در بارداری، پرورش تخمک‌های بارور شده بعد از لانه‌گزینی‌شان در دیواره رحم و کمک به رشد آنهاست.وقتی جفت با موفقیت شکل می‌گیرد، سلول‌های جفت هورمون HCG ترشح می‌کنند و با رشد رویان، میزان هورمون HCG که توسط جفت ترشح شده، به شدت افزایش می‌یابد. ضمن اینکه ثابت شده برای داشتن رشد سالم و طبیعی جنین در دوره بارداری، به مقدار کافی از هورمون HCG نیاز است.

مقدار تزریق آمپول اچ سی جی

۱. القای تخمک گذاری پس از درمان با منوتروپین یا پولیتروپین در زنان با ناباروری

دوز عضلانی:

زنان بالغ: ۵۰۰۰-۱۰،۰۰۰ واحد USP از HCG IM به عنوان یک دوز یک روز پس از آخرین دوز منوتروپین یا FSH قبل از درمان. برچسب منتروپین توصیه می کند HCG به مقدار ۱۰،۰۰۰ واحد USP برای عدم تخمک گذاری مصرف شود.

۲. القاء تخمک نهایی بالغ در آماده سازی

برای برداشت تخمک در خانم هایی که از IVF و یا سایر روش های ART پس از درمان follitropin استفاده می کنند

دوز عضلانی:

زنان بالغ: هنگامی که تعداد کافی از فولیکول ها در درمان FSH وجود دارد، FSH قطع می شود و بلوغ نهایی فولیکول ها با تجویز ۵۰۰۰-۱۰،۰۰۰ واحد USP از HCG IM به صورت یک دوز یک روز پس از آخرین دوز از FSH اتفاق می افتد. بازیابی تخمک معمولا بعد از ۳۴-۳۶ ساعت، قبل از تخمک گذاری رخ می دهد.

۳. حمایت فاز لوتئال بیماران خانم نابارور با هیپوگنادیسم هیپوگنادوتروپیک

استفاده پس از تکمیل یک پروتکل القای تخمک گذاری معمول با FSH / LH (منوتروپین)

دوز عضلانی:

زنان بالغ: ۲۵۰۰ واحد USP از HCG IM به صورت یک دوز تنها ۸ روز پس از دوز اولیه HCG داده شده است. 

۴. القای تخمک گذاری

برای درمان کمکی عدم تخمک گذاری در زنان مبتلا به ناباروری به علت نارسایی اولیه تخمدان، از جمله در زنان تحت درمان با فن آوری تولید مثل (ART) و  برای القای تخمک گذاری در زنان تحت درمان با کلومیفن که واکنش فولیکولی مناسبی نشان می دهند، اما تخمک گذاری رخ نمی دهد:

دوز عضلانی:

زنان بالغ: ۵۰۰۰-۱۰،۰۰۰ واحد USP از HCG IM به عنوان یک دوز در روز مناسب، که توسط معاینه و سونوگرافی پس از آخرین دوز کلومیفن (معمولا ۳-۴ روز پس از آخرین دوز کلومیفن)، مشخص می شود. 

حداکثر حد مجاز دارو
توصیه هایی برای محدودیت حداکثر دوز در دسترس نیست. رژیم های داروی گنادوتروپین کوریونیک (HCG) انسانی به سن، جنسیت، وزن، وضعیت درمان، محصول انتخاب شده و تصمیم پزشک بستگی دارد. بنابراین، دوزها ممکن است به طور گسترده ای متفاوت باشند.

عوارض آمپول اچ سی جی چیست؟

عوارض این آمپول در خانمها و آقایان متفاوت است. در آقایان ممکن است مصرف زیاد این دارو باعث بروز حالت‌های زنانه شود. این دارو ممکن است بلوغ زودرس بدهد و باعث رشد زودرس موهای ناحیه تناسلی شود. کلفتی صدا و رشد اندام های تناسلی از عوارض این دارو در مردان و پسران نوجوان است. ورم و درد بیضه از دیگر عوارض زودرس مصرف این دارو است.

در خانمها خونریزی‌های نامرتب واژینال، تحریک بیش از حد تخمدان و کیست تخمدان از جمله عوارض این دارو است و تحریک بیش از حد تخمدان خود عوارض دیگری نظیر درد در ناحیه لگن و خونریزی‌های پراکنده را به همراه دارد.

مصرف خودسرانه دارو خصوصا داروهای هورمونی به دلیل برهم خوردن توازن هورمونی در بدن توصیه نمی‌شود. از عوارض مصرف بلند مدت این دارو در مردان می‌توان به سرطان پروستات اشاره کرد که به دلیل تحریک بیش از حد آندروژن و بالا بردن سطح تستسترون ایجاد می‌شود و همچنین قادر است سرطان نادر سینه  را در مردان ایجاد کند.

آمپول اچ سی جی در بدنسازی

آمپول HCG چگونه باعث باردار شدن می شود و عوارض آن چیست ؟
ورزش برای ایجاد اعتماد به نفس

بالا بردن سطح تستسترون باعث کوچک شدن بیضه و نازکی صدا و علائم زنانه می شود. بین خود بدنسازان این موضوع مرسوم است که بعد از مصرف داروهای استروئیدی با یک دوره تزریق اچ سی جی می توان سم زدایی کرد که قطعا اشتباه است.منبع مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا