دخترانه / Girlsدوران حاملگی / Pregnancyرابطه زناشویی / Marital relationshipسبک زندگیسلامت

تخمک گذاری چیست ؟ ۱۶ چیز که باید درباره چرخه قاعدگی خود بدانید


تخمک گذاری چیست ؟ تخمک گذاری بخشی از چرخه قاعدگی شماست که وقتی تخمک از تخمدان شما رها شود ، رخ می دهد. وقتی تخمک رها شود ، ممکن است توسط اسپرم بارور شود. در صورت لقاح ، ممکن است تخمک به رحم و ایمپلنت سفر کند تا به یک بارداری تبدیل شود.درک نحوه وقوع تخمک گذاری و زمان وقوع آن می تواند در رسیدن یا جلوگیری از بارداری به شما کمک کند.

در ادامه با این مطلب از بخش سلامت همراه ماگرتا باشید.

۲. چه زمانی اتفاق می افتد؟

تخمک گذاری به طور معمول در حدود روز ۱۴ از چرخه قاعدگی ۲۸ روزه اتفاق می افتد . با این حال ، هر کس یک سیکل ۲۸ روز مشخصی ندارد ، بنابراین برای هرکس زمان آن می تواند متفاوت باشد.به طور کلی تخمک گذاری در چهار روز قبل یا چهار روز پس از نقطه میانی چرخه شما رخ می دهد.

۳. چه مدت طول می کشد؟

روند تخمک گذاری با آزاد شدن هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) بدن ، به طور معمول بین روزهای ۶ تا ۱۴ چرخه قاعدگی شما آغاز می شود. این هورمون به تخمک داخل تخمدان شما کمک می کند تا در آماده سازی بالغ شود تا بعداً تخمک آزاد شود.هنگامی که تخمک بالغ شد ، بدن شما هورمون لوتئین کننده (LH) را آزاد می کند و باعث آزاد شدن تخم می شود.

۴. آیا علائمی ایجاد می کند؟

تخمک گذاری قریب الوقوع می تواند باعث تغییراتی قابل توجه و شفاف در ترشحات واژن شود که حتی ممکن است شبیه سفیده تخم مرغ خام باشد. پس از تخمک گذاری ، ترشحات شما ممکن است کاهش یابد و ضخیم تر یا ابری ظاهر شود.

تخمک گذاری همچنین ممکن است باعث موارد زیر شود:

  •  خونریزی سبک یا لکه بینی
  •  حساسیت پستان
  •  افزایش انگیزه جنسی
  •  درد تخمدان که با ناراحتی یا درد در یک طرف شکم

همه افراد علائم تخمک گذاری را تجربه نمی کنند .

۵. تخمک گذاری در چرخه قاعدگی کلی شما کجا قرار دارد؟

چرخه قاعدگی شما روزی شروع می شود که جریان قاعدگی شما شروع شده است. این شروع مرحله فولیکولار است ، جایی که تخمک بالغ می شود و بعداً در طی تخمک گذاری ، در حدود روز ۱۴ آزاد می شود. پس ازآن مرحله لوتئال می آید. اگر حاملگی در این مرحله اتفاق بیفتد ، هورمون ها از ریزش لایه ها با یک قاعدگی جلوگیری می کنند. در غیر این صورت ، یک جریان در حدود روز ۲۸ چرخه آغاز می شود.

به طور خلاصه و کلی در وسط چرخه قاعدگی اتفاق می افتد.

۶. آیا می توانید بیش از یک بار در یک چرخه خاص تخمک گذاری کنید؟

بله برخی افراد ممکن است بیش از یک بار در یک چرخه تخمک گذاری کنند.

یک مطالعه از سال ۲۰۰۳ نشان داد که برخی حتی می توانند دو یا سه بار در یک چرخه قاعدگی تخمک گذاری کنند. محقق اصلی نه تنها این ، بلکه در مصاحبه ای با NewS Scientist گفت که ۱۰ درصد از شرکت کنندگان در این تحقیق در واقع در طی یک ماه دو بار تخمک گذاری کرده اند.

۷. آیا تخمک گذاری تنها زمانی است که می توانید باردار شوید؟

نه. در حالی که تخمک فقط در ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از آزاد شدن می تواند بارور شود ، اسپرم می تواند در شرایط تولید مثل در شرایط ایده آل تا ۵ روز زندگی کند . بنابراین ، اگر در روزهای منتهی به تخمک گذاری یا خود روز آن رابطه جنسی داشته باشید ، ممکن است باردار شوید.

۸. ” پنجره باروری ” چیست؟

مایع سرویکال بارور نشانه خوبی در مورد افزایش قدرت باروری است. هر زنی که در صدد باردار شدن است باید در طول مدتی که متوجه وجود ترشح بارور در خود می‌شود به مقاربت جنسی اقدام کند. پزشکان این مقطع زمانی را “پنجره باروری” می‎نامند.

تخمک فقط ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از تخمک‌گذاری زنده می‌ماند اما اسپرم می‌تواند بسیار بیشتر، اغلب ۳ تا ۵ روز در مایع سرویکال بارور زنده بماند.

این بدین معنی است که برای بسیاری از زنان آرزومند باردار شدن بهترین زمان برای مقاربت جنسی درست پیش از شروع تخمک‎گذاری است زیرا در این مقطع زمانی اسپرم می‎تواند در دستگاه تولید مثل برای چند روز زنده بماند. اگر اسپرم در مقطع زمانی مزبور در جایی که تخمک‎گذاری صورت می‎گیرد حاضر باشد می‎تواند بلافاصله تخمک را بارور کند.

۹. آیا می توانید تخمک گذاری خود را ردیابی کنید؟

در حالی که دقیق ترین راه های تأیید تخمک گذاری ، انجام سونوگرافی در مطب پزشک یا آزمایش خون هورمونی است ، روشهای زیادی برای پیگیری آن در خانه وجود دارد.

  • نمودار دمای پایه بدن (BBT) : شامل گرفتن دمای بدن شما با دماسنج پایه هر روز در طول چرخه شما برای ثبت تغییرات آن است. تخمک گذاری بعد از اینکه درجه حرارت شما به مدت سه روز از سطح پایه خود باقی مانده است تأیید می شود.
  • کیت های پیش بینی تخمک گذاری (OPK) : معمولاً بدون نسخه (OTC) در داروخانه موجود است. آنها وجود LH را در ادرار شما تشخیص می دهند. تخمک گذاری ممکن است طی دو روز آینده اتفاق بیفتد که خط نتیجه به همان اندازه تاریک یا تیره از کنترل باشد.
  • مانیتورهای باروری
۱۰. کدام روش بهتر عمل می کند؟

سخت است بگوییم که کدام روش واقعاً بهتر از روش دیگر عمل می کند. تنظیم نمودار BBT ممکن است توسط تعدادی از عوامل مؤثر بر دمای بدن شما ، مانند بیماری یا استفاده از الکل ، تأثیر بگذارد. در یک مطالعه ، نمودار فقط در ۱۷ از ۷۷ مورد به طور دقیق تأیید کرد.به خاطر داشته باشید که در یک سال استفاده “معمولی” ، ۱۲ تا ۲۴ از ۱۰۰ نفر در حین استفاده از روشهای آگاهی از باروری ، مانند نمودار ، برای جلوگیری از بارداری باردار می شوند. از طرف دیگر ، مانیتورهای باروری این توانایی را دارند که تنها با یک ماه استفاده ، شانس بارداری خود را افزایش دهند. هنوز ممکن است این ابزارها برای همه مناسب نباشد.

۱۱. در صورتی که سعی در باردار شدن دارید باید چند بار رابطه جنسی برقرار کنید؟

برای رسیدن به بارداری فقط باید یک بار در طول پنجره بارور خود رابطه جنسی برقرار کنید.  بهترین زمان برای بارداری در دو روز منتهی به تخمک گذاری و خود روز آن است.

۱۲. اگر نمی خواهید باردار شوید ، چه می کنید؟

اگر می خواهید از بارداری جلوگیری کنید ، مهم است که از ضد بارداری در طول پنجره بارور خود استفاده کنید.  پزشک یا سایر ارائه دهنده خدمات درمانی می توانند به شما در یافتن بهترین روش کمک کنند.

۱۳. در صورت لقاح تخمک چه اتفاقی می افتد؟

اگر تخمک بارور شود ، روند تقسیم به دو سلول و سپس چهار و غیره را آغاز می کند ، تا زمانی که به یکبلاستوسیست ۱۰۰ سلولی تبدیل شود. بلاستوسیست باید با موفقیت در رحم کاشته شود تا بارداری اتفاق بیفتد. پس از اتصال ، هورمون های استروژن و پروژسترون به ضخیم شدن پوشش رحم کمک می کنند. این هورمون ها همچنین سیگنال هایی را به مغز ارسال می کنند که لنت را نریزد تا جنین بتواند پیشرفت خود را در جنین ادامه دهد.

۱۴. اگر تخمک بارور نشود چه اتفاقی می افتد؟

اگر تخمک در چرخه قاعدگی مشخصی توسط اسپرم بارور نشود ، تخمک تجزیه می شود. هورمون ها بدن را برای ریختن پوشش رحم در یک دوره قاعدگی که بین دو تا هفت روز طول می کشد ، نشان می دهند.

۱۵. اگر منظم تخمک گذاری نمی کنید ، چه می کنید؟

اگر تخمک گذاری را از یک ماه به ماه دیگر ردیابی کنید ، ممکن است متوجه شوید که یا به طور مرتب تخمک گذاری نمی کنید یا – در بعضی موارد – اصلاً نمی کنید. این یک دلیل برای صحبت با پزشک است.

اگرچه مواردی مانند استرس یا رژیم غذایی ممکن است روز تخمک گذاری را تحت تأثیر قرار دهد ، اما شرایط پزشکی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یا آمنوره نیز وجود دارد که ممکن است تخمک گذاری را نامنظم کند یا کاملاً متوقف شود. این شرایط ممکن است باعث ایجاد علائم دیگر مربوط به عدم تعادل هورمونی از جمله موهای زائد صورت یا بدن ، آکنه و حتی ناباروری شود .

۱۶. با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید
تخمک گذاری چیست ؟ 16 چیز که باید درباره چرخه قاعدگی خود بدانید
پزشک متخصص

اگر به دنبال باردار شدن در آینده نزدیک هستید حتما قبل آن به پزشک متخصص آن مراجعه کرده و با آن ها مشاوره کنید. آنها می توانند به سؤالی که ممکن است درباره تخمک گذاری و پیگیری داشته باشید پاسخ دهند ، همچنین به شما توصیه کنند که چگونه زمان مقاربت را انجام دهید تا شانس خود را افزایش دهید. پزشک شما همچنین می تواند شرایطی را که می تواند باعث تخمک گذاری نامنظم یا سایر علائم غیرمعمول شود ، شناسایی کند.منبع مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا