دارونامه / Drug Pharmacologyدرمان / Cureسبک زندگیسلامت

قرص آزیترومایسین چیست ؟ درمان انواع عفونت‌ های باکتریایی


قرص آزیترومایسین (Azithromycin) با نام‌ های تجاری زیتروماکس، زی‌ماکس و زی دارویی است که جهت درمان انواع عفونت‌ های باکتریایی توسط پزشک تجویز می شود. در ادامه با بخش دارونامه ماگرتا جهت آشنایی با موارد مصرف دارو ، چگونگی مصرف و عوارض آن همراه باشید.

این دارو با آنتی اسید های حاوی آلومینیوم و منیزیم ، فنی توئین ، باربیتوراتها، کاربامازپین و سیکلوسپورین تداخل دارویی دارد.

موارد مصرف قرص آزیترومایسین

💡 آزیترومایسین برای انواع مختلف عفونت های باکتریایی مانند بیماری ها و عفونت های تنفسی همچون برونشیت، سینوزیت، برخی بیماری های انسدادی ریوی و سیاه سرفه، عفونت های پوستی، عفونت گوش، عفونت چشم، گلو و لوزه تجویز می شود.

💡 این دارو در درمان عفونت های مختلف باکتریایی پوست و دستگاه تنفس مانند فارنژیت ، تونسیلیت ، سینوزیت ، برونشیت مزمن ، پنومونی و اوتیت حاد نیز با تجویز پزشک متخصص کاربرد دارد .

نکته مهم : آزیترومایسین برای درمان عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا اثربخش نمی باشد و استفاده نا به جا از هر آنتی بیوتیک از جمله آزیترومایسین باعث کاهش اثربخشی آن در شرایط مورد نیاز می شود.

نحوه مصرف قرص آزیترومایسین

قرص آزیترومایسین را می‌توان همراه یا بدون غذا مصرف کرد.

 • بزرگسالان ۱۶ سال و بالاتر:
  • جهت عفونت‌های گلو، برونشیت، پنومونی و عفونت‌های پوستی : ۵۰۰ میلی‌گرم به صورت مقدار واحد در روز اول سپس ۲۵۰ میلی گرم یک بار در روز از روز دوم تا پنجم.
  • جهت عفونت‌های کلامیدیایی : ۱۰۰۰ میلی‌گرم به صورت یک مقدار واحد.
  • جهت جلوگیری یا درمان عفونت‌های کمپلکس مایکوباکتری : ۱۲۰۰ میلی‌گرم در یک هفته.
 • کودکان و افراد زیر۱۶ سال:
  • ایمنی و کارایی قرص آزیترومایسین در افراد زیر۱۶ سال مشخص نشده است.

❌ اگر یک بار مصرف دارو فراموش شد به‌ محض یادآوری آن را مصرف کنید. مگر اینکه به زمان مصرف دوز بعدی ، نزدیک باشید.

نحوه مصرف آزیترومایسین برای درمان جوش صورت

از آنتی بیوتیک ها و همچنین آزیترومایسین برای درمان جوش و آکنه استفاده می شود . برای درمان جوش معمولا درمان با استفاده از آزیترومایسین ۵۰۰ میلی گرم در روز اول آغاز شده و در روزهای بعدی به ۲۵۰ میلی گرم کاهش می یابد .

در صورت مقاومت جوش به درمان میتوان این میزان را به ۵۰۰ میلی گرم روزانه به مدت ۵ روز ادامه داد . در هر صورت افزایش دوز آزیترومایسین تاثیر محسوسی در درمان جوش صورت نداشته و بهتر است از دوزهای پایین استفاده شود .

در صورتی که جوش های صورت در زمان مصرف آزیترومایسین بهبود یافت ، مصرف دارو را قطع نکنید و دوره درمان را تا آخر ادامه دهید .

عوارض قرص آزیترومایسین

بعضی از بیماران ممکن است علائمی مثل عفونت واژن و گرفتگی عضلات را تجربه کنند.

 • افزایش گاز معده و ناراحتی معده
 • حالت تهوع و استفراغ
 • اسهال و مدفوع شل

❌ در صورت بروز عوارض زیر سریعاً مصرف دارو را قطع کرده و به پزشک مراجعه نمایید:

قرص آزیترومایسین چیست ؟ درمان انواع عفونت‌ های باکتریایی
درد

گرفتگی و درد شکم و معده، اسهال آبکی شدید و گاهی همراه با خون، اشکال در تنفس، تب، درد مفاصل، بثورات جلدی، تورم صورت، دهان، گردن و دست و پا.

توجه : در صورت بروز تورم لب‌ها و دور چشم ، کهیر یا تورم‌های پوستی ، غش ناگهانی ، ضربان قلب تند یا خس خس سینه یا مشکل در تنفس ، مصرف دارو را قطع کرده و بلافاصله با یک مرکز خدمات اضطراری پزشکی تماس بگیرید.

توصیه‌ ها و مراقبت‌ های پرستاری

اگر بیمار مبتلا به اختلال کارکرد کبدی می‌باشد، تست‌های کبدی را چک کنید.

اگر قبلا بیماری کبد داشته باشید، می تواند عملکرد کبد شما را بدتر کند . ممکن است پزشک شما نیاز به نظارت بر عملکرد کبد داشته باشد .آنها ممکن است آزمایش های خون  انجام دهند تا چگونگی عملکرد کبد شما را ببینند .

در پنومونی شدید و بیماران با ریسک بالا فرم خوراکی را تجویز نکنید.

موارد منع مصرف

قرص آزیترومایسین چیست ؟ درمان انواع عفونت‌ های باکتریایی
خطرات سیکس پک

کسانی که به کلاریترومایسین، آزیترومایسین یا اریترومایسین آلرژی دارند نمی توانند از این دارو استفاده کنند.

اگر هر یک از بیماری های کبدی و کلیوی ، بیماری ابتلا به اختلالات ریتم قلب ، و یا اگر سطح پتاسیم در خون شما پایین باشد و یا مبتلا به بیماری میاستنی گراویس را دارید می بایست قبل از مصرف آزیترومایسین با پزشک خود مشورت کنید.

اگر باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید و یا در دوران شیردهی هستید می بایست قبل از مصرف آزیترومایسین با پزشک خود مشورت کنید.

سوالات متداول

آیا آزیترومایسین باعث تاخیر در پریود و قاعدگی نامنظم میشود ؟

آزیترومایسین معمولا تاثیری بر روند پریود و دوره قاعدگی ندارد ولی عفونت می تواند در این مورد تاثیر گذار باشد . احتمالا افزایش روز های پریود و تاخیر دوره قاعدگی شما بخاطر ابتلا به عفونت است

پزشک برای من آزیترومایسین ۵۰۰ میلیگرم یکبار در روز و به مدت یک هفته تجویز کرده است . قبلا سابقه مصرف آزیترومایسین را داشتم و حداکثر دوز مصرفی من ۲۵۰ میلیگرم در روز بوده است . آیا ۵۰۰ میلی گرم زیاد نیست ؟

خیر زیاد نیست و دوز مجاز برای مصرف آزیترومایسین در بزرگسالان ۲۵۰ الی ۵۰۰ میلیگرم و یکبار در روز است . شما باید طبق تجویز پزشک رفتار کنید

عوارض شایع دارو چیست ؟

افزایش گاز معده و ناراحتی معده ، حالت تهوع و استفراغ ، اسهال و مدفوع شل

شما از قرص آزیترومایسین جهت درمان چه نوع عفونت استفاده کرده اید ؟منبع مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا