دارونامه / Drug Pharmacologyدرمان / Cureسبک زندگیسلامت

قرص پوکساکیم چیست و چه عوارضی دارد + نکات قبل از مصرف


قرص پوکساکیم از جمله داروهایی است که برای تسکین علایم اضطراب، رفع علایم قطع مصرف الکل و کنترل اختلالات افسردگی مورد استفاده قرار می گیرد. نکته مهم در مورد مصرف این قرص ایجاد وابستگی به آن می باشد که در صورت مصرف بیش حد منجر می شود لذا نباید بیش از مقدار تجویز شده از آن استفاده کرد. در ادامه با بخش سلامت ماگرتا همراه با بررسی قرص قرص پوکساکیم همراه ما باشید.

پوکساکیم چ قرصی است ، اطلاعات جامع در مورد قرص پوکساکیم

موارد مصرف  تسکین علایم اضطراب –  رفع علایم قطع مصرف الکل – کنترل اختلالات افسردگی – کاهش فشار روحی
عوارض خواب آلودگی طولانی مدت، سرگیجه، سردرد، تحریک‌پذیری، ضعف و خستگی، یبوست، خشکی دهان، تهوع، استفراغ، بی‌اشتهایی، خارش، کاهش فشارخون، تاری دید و وزوز گوش
تداخل دارویی  داروهای مضعف CNS، ضد دردهای مخدر، بیهوش‌کننده‌ها، مهارکننده مونوآمینواکسیداز، ضدافسردگی، داروهای فشار خون بالا، آنتی‌اکسیدان‌ها، کاربامازپین، سایمتیدین

مکانیسم اثر پوکساکیم

اثر ضد تشنج قرص پوکساکیم

 این دارو با تقویت مهار پیش سیناپسی از گسترش فعالیتهای تشنجی کانونهای صرع زا در قشر مغز، تالاموس، و سیستم لیمبیک جلوگیری می‌ کند.

اثر ضد اضطراب

قرص پوکساکیم چیست و چه عوارضی دارد + نکات قبل از مصرف
کاهش استرس

 پوکساکیم باعث تضعیف CNS در سیستم لیمبیک و زیر قشر مغز می‌ شود. این دارو با تحریک گیرنده‌های GABA در سیستم فعال کننده مشبک صاعد ( ARAS) موجب افزایش مهار و انسداد تحریک قشر مغز و سیستم لیمبیک، بعد از تحریک تشکیلات مشبک تنه مغزی، می‌ شود.

اثر تسکین بخش

اثر دپرسیون سیستم اعصاب مرکزی با این دارو، ‌تنها در دوزهای بالاتر از دوز ضد اضطرابی این دارو اتفاق می‌ افتد.

یکی دیگر از استفاده های قرص پوکساکیم خاصیت ضد تشنجی می باشد . این دارو با تقویت مهار پیش سیناپسی از گسترش فعالیتهای تشنجی کانونهای صرع زا در قشر مغز ، تالاموس ، و سیستم لیمبیک جلوگیری می‌ کند.

نکات قبل از مصرف

موارد زیر از جمله مواردی می باشد که اگر شما حتی به یکی از آنها مبتلا هستید حتما باید پزشک خود را قبل از مصرف قرص پوکساکیم مطلع کنید :

  • در صورت بارداری یا شیردهی
  •  در صورت مشکل در نفس کشیدن بطور مثال تنگی نفس و احساس خفگی در خواب
  •  سابقه ی حساسیت دارویی
  •  پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خوددر اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید تا در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد نکند

نحوه مصرف قرص پوکساکیم

دکتر شما در مورد میزان دوز مصرفی و زمان مصرف قرص پوکساکیم شما را راهنمایی خواهد کرد. این دارو را دقیقا مطابق با دستور پزشک مصرف کنید زیرا میزان دوز مصرفی این دارو به عوامل زیادی از جمله سن، شرایط درمان، شدت بیماری، دیگر شرایط پزشکی و چگونگی واکنش نشان دادن بدن شما به اولین دوز مصرفی بستگی دارد.

  • برای اضطراب تا روزی سه بار و هر بار یک قرص قرص پوکساکیم مصرف کنید
  • برای کاهش علایم قطع مصرف الکل استفاده می کنید بهتر است ۴ بار در روز از آن استفاده کنید ممکن است در روز اولی که مصرف الکل را قطع می کنید مصرف دوز بالایی از آن توصیه شود سپس دوز مصرفی شما به تدریج به ۵ عدد در روز کاهش می یابد.

می توانید قرص پوکساکیم را قبل و یا بعد از غذا مصرف کنید. وقتی مصرف یک دوز آن را فراموش کردید به محض اینکه به یاد آوردید آن را مصرف کنید اما اگر به زمان مصرف دوز بعدی نزدیک بود از مصرف دوز فراموش شده چشم پوشی کرده و هرگز از دو دوز مصرفی برای جبران دوز فراموش شده استفاده نکنید.

عوارض قرص پوکساکیم

قرص پوکساکیم چیست و چه عوارضی دارد + نکات قبل از مصرف
عوارض
  • احساس فراموشی و گیجی
  •  همانطور که گفته شد مصرف طولانی مدت پوکساکیم ، ایجاد وابستگی می کند
  •  احساس خواب آلودگی، ضعف یا سبکی سر
  •  در برخی از افراد تغییر خلق و خو و عصبانیت بیش از حد در مدت مصرف این دارو ممکن است رخ دهد. در این صورت با پزشک خود مشورت نمایید .

در صورت بروز تب و ضعف، علائم شبیه به آنفولانزا و بروز زخم های دهانی فوراً به پزشک مراجعه نمایید .منبع مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا