عکس

معرفی ابزارآلات کارگاهی و هنری چوب

معرفی ابزارآلات کارگاهی و هنری چوب و نجاری

امروزه افراد تمایل زیادی به ساخت و خلق آثار هنری دارند. صنعت چوب یکی از انواع صنایعی است که هنرهای بسیاری در آن نهفته می‌باشد. بنابراین هر فرد نسبت به علاقه و سلیقه خود می‌تواند آنها را انتخاب کرده و کارهای زیادی را خلق کند. خلق آثار هنری در این صنعت می‌تواند فرد را به درآمدزایی بالایی برساند و پیشرفت‌های زیادی را برای سال‌های طولانی به همراه داشته باشد. نکته‌ای که آنها باید در این مسیر در نظر بگیرند، شناخت کامل نحوه کار و ابزار آلات و تجهیزات مورد نیاز است. اگر شناخت افراد در این زمینه‌ها کافی نباشد، مشکلاتی سر راهشان قرار می‌گیرد که می‌تواند انگیزه آنها را کاهش دهد. پس بیایید نمونه‌ای از ابزار آلات کارگاهی هنری را در صنعت چوب بشناسیم تا انتخاب دقیقی هنگام خرید داشته باشیم. با توجه به اینکه انواع این تجهیزات و ابزار آلات بسیار متنوع است، در ادامه به معرفی نمونه‌ای از ابزار آلات کارگاهی هنری چوب و نجاری می‌پردازیم.

تجهیزات کارگاهی هنری صنعت چوب

همانطور که گفته شد، افراد باید شناخت کافی در مورد فعالیتی که می‌خواهند انجام دهند، داشته باشند. شناخت مواردی مانند ابزار آلات و تجهیزات مورد نیاز برای کارشان که یکی از ابتدایی‌ترین و اصلی‌ترین مسئله در هر کاری است. به عنوان مثال در هنری مانند معرق کاری که طرحی را با ابزار آلات خاص روی چوب ایجاد می‌کنند، باید بدانید دقیقا از چه ابزاری برای چه کاری استفاده کنید تا نتیجه آنچه انتظار دارید، شود. پس با ما همراه باشید تا شناخت بیشتری از ابزار آلات کارگاهی پر کاربرد در این صنعت به دست بیاورید.

هویه سوخته نگاری

حتما بارها اسم هویه به گوشتان خورده، این ابزار یکی از ابزارآلات دستی و کاربردی در کارگاه‌های صنعتی می‌باشد. تنوع این ابزار در متریال‌های مختلف مانند چوب، پارچه و چرم دیده شده است که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. اما در صنعت چوب این محصول به عنوان هویه سوخته نگاری معرفی می‌شود که برای اجرای طرح‌های هنری بسیار زیبا روی چوب قابل استفاده است. هویه سوخته نگاری در مدل‌ها و اندازه‌های مختلفی تولید شده و شامل سری‌های متنوعی می‌باشد. افراد به راحتی می‌توانند هنگام کار با آن براساس طرح سری آن را تعویض کرده و به اجرای طرح بپردازند. از این ابزار برای اجرای طرح روی زیور آلات چوبی، ظروف و وسایل دکوری چوبی استفاده می‌کنند.

معرفی ابزارآلات کارگاهی و هنری چوب

دستگاه سوخته نگاری

همانطور که می‌دانید، سوخته نگاری یکی از هنرهای مربوط به صنعت چوب است. برای انجام چنین کارهایی روی چوب باید از تجهیزات خاصی استفاده شود. دستگاه سوخته نگاری یکی از انواع این تجهیزات است که به صورت اتوماتیک طرح مورد نظرتان را روی چوب ایجاد می‌کند. این دستگاه معمولا دارای چند قلم است که با اتصال آنها به لبه چوب و تنظیم دمای قلم اجرای طرح روی چوب را انجام می‌دهد. باید دقت داشته باشید که دمای این دستگاه هنگام کار بالا نرود. اگر این مساله پیش بیاید می‌تواند خطرات و آسیب‌های زیادی را به دنبال داشته باشد. پس برای استفاده از دستگاه سوخته نگاری روی چوب باید کاملا حواستان به تنظیم دما و میزان حرارت قلم‌ها باشد. از سوخته نگاری می‌توان برای کارهای هنری روی چوب مانند تابلو‌های دکوری، ظروف چوبی، میز، زیور آلات چوبی و موارد مشابه دیگر استفاده کرد.

کمان اره مویی

هنر معرق کاری یکی دیگر از هنرهای جذاب و زیبا در صنعت چوب است که نسبت به کارهای دیگر که به صورت برجسته و فرورفته انجام می‌شود، متفاوت می‌باشد. برای اجرای طرح‌های معرق روی چوب باید با یکسری ابزار به خالی کردن چوب پرداخت. برای این کار از وسایل مختلفی مانند اره مویی استفاده می‌شود. کمان اره مویی به دلیل مدل U مانندی که دارد، می‌تواند انعطاف زیادی در برش چوب با زاویه‌های گوناگون داشته باشد. در مواردی طرح‌ها گوشه و کنار بسیاری دارد که برش آنها با ابزارهای برش معمولی سخت خواهد بود. برای همین می‌توان از اره مویی استفاده کرد تا برش ظریف و تمیزی روی چوب انجام گیرد.

گیره پیشکار

گیره پیشکار مانند کمان اره مویی یکی دیگر از ابزار آلات و تجهیزات مورد نیاز در هنر معرق کاری روی چوب است. برای انجام کارهای معرق باید از تخته پیشکار استفاده کرد تا کار به صورت ثابت روی آن تنظیم شود. گیره و تخته پیشکار مکمل یکدیگر هستند. برای نگهداری تخته پیشکار نیز از گیره پیشکار استفاده می‌شود تا کاملا محکم روی میز معرق قرار بگیرد. گیره پیشکار یا L شکل یک گیره فلزی مخصوص می‌باشد که از دو فک ثابت و یک میله لغزان تشکیل شده است. این گیره در قسمت دایره‌ای شکل تخته پیشکار قرار می گیرد و نقش مهمی در افزایش تسلط و راحتی کاربر دارد؛ زیرا از تکان خوردن طرح جلوگیری می‌کند.

رنده دستیمعرفی ابزارآلات کارگاهی و هنری چوب

در کارگاه‌های نجاری از رنده دستی برای فرم دهی و رنده کردن چوب جهت صیقلی کردن سطوح استفاده می‌شود. رنده دستی نجاری یکی از مدل‌های با کیفیت رنده برای استفاده در ساخت بسیاری از ماکت‌های چوبی، پلاستیکی و غیره می‌باشد که از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار می‌باشد. این نوع رنده ابزاری مناسب برای هنرمندان و علاقه‌مندان به ساخت ماکت، زیورآلات چوبی، مجسمه و موارد مشابه دیگر می‌باشد که می‌توانند برای فرم دهی چوب بالسا‌، چوب‌های نرم، چرم، پلاستیک و فوم فشرده از آن استفاده کنند. تیز بودن دو سمت تیغه این نوع رنده چوب می‌تواند در صورت کند شدن یک سمت آن از لبه مقابل تیغه استفاده کند.

انواع مغار

مغارهای مورد استفاده در صنعت چوب و هنرهای مختلف منبت کاری، پیکرتراشی، خراطی و غیره انواع مختلفی دارند که براساس نیاز فرد برای اجرای طرح روی چوب از آنها استفاده می‌شود. مغارها براساس شکل ظاهری به مغارهای چکش خور، منبت، قلمی، چاقویی، خراطی، قاشقی، مشتی تقسیم بندی می‌شوند که هر کدام آنها نیز انواع متفاوتی دارند. بعضی مغارها دارای سه فرم و هر فرم در شرایط خاص استفاده می‌شود؛ این فرم‌ها شامل تیغه صاف، تیغه قاشقی و تیغه خم است. افراد می‌توانند نسبت به کار و رشته کاریشان مغارهای اصلی خود را تهیه و از آنها استفاده کنند. به عنوان مثال، برای منبت کاری و پیکرتراشی فقط با ۱۰ مغار تخت در ۳ شماره، نیم باز در ۳ شماره، گلویی در ۳ شماره و ۱ مغار شفره کار خود را شروع کنند. همچنین برای منبت ریز و مشبک از مغارهای منبت، قلمی و مشتی می‌توان استفاده کرد. در مغار زنی روی چوب برای رسیدن به طرح‌های پر پیچ و خم باید در تمام جهات تراشیدن چوب را انجام داد تا به طرح مورد نظر رسید.

قیمت انواع ابزار آلات کارگاهی هنری روی چوب

همان‌طور که در این مقاله گفته شده انواع متنوعی از ابزار آلات کارگاهی هنری وجود دارد که هر کدام با توجه به نوع و امکاناتی که دارند از قیمت متفاوتی برخوردار می‌باشند. شما می‌توانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی چوبینر انواع ابزار آلات کارگاهی صنعت چوب را مشاهده نمایید. جهت کسب اطلاعات لازم درباره قیمت خرید می توانید از طریق راه های زیر با چوبینر ارتباط برقرار کنید:

۰۹۰۲۱۲۳۵۶۲۶  ۰۲۱۶۶۵۶۳۰۴۸  ۰۲۶۳۴۶۴۷۹۷۲

Choobiner.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا