انواع لباس عروسخرید لباس عروسدسته‌بندی نشدهراهنما لباس خریدلباس عروسمدل لباس عروس

معرفی انواع مدل لباس عروس ۲۰۱۹|۲۷ نکته خرید لباس عروس


پیدا کردن و خرید لباس عروس می تواند کار پر استرسی باشد. از یک طرف به احتمال زیاد تا حالا پوشیدن لباس عروس را امتحان نکرده اید و از سویی دیگر گران ترین لباس عمر خود را می خواهید بخرید. پس طبیعی هست که فشار را روی خود احساس کنید. با همه چشم هایی که روی شما زوم خواهد بود و البته کلی عکس به یاد ماندنی که خواهید گرفت، قطعا شما دوست دارید که در روز بزرگ عروسی کامل بنظر بیایید.

در این مقاله ابتدا انواع لباس عروس را معرفی می کنیم و در ادامه مهم ترین مواردی را که باید در زمان خرید لباس عروس رعایت کنید را عنوان خواهیم کرد.

انواع لباس عروس

به طور کلی ۶ مدل لباس عروس وجود دارد که بعضی ها بیشتر و بعضی دیگر کمتر مورد توجه هستند. اما یک فاکتور مهم در انتخاب لباس عروس، توجه به شکل بدن هست. برای خانم ها ۴ دسته فرم بدن وجود دارد که در تصویر زیر مشاهده کنید.

معرفی انواع مدل لباس عروس 2019|27 نکته خرید لباس عروس

حالا که با انواع شکل بدن آشنا شدید به معرفی انواع لباس عروس می پردازیم:

معرفی انواع مدل لباس عروس 2019|27 نکته خرید لباس عروس

مدل لباس عروس پفی

در کشور ما بیشتر به لباس عروس پرنسسی معروف هست. البته بعضی ها به عنوان لباس عروس پف دار هم می شناسند. دارای بالاتنه تنگ و چسبان هست و از کمر به پایین هم به طور کامل دربرگیرنده دامن با پارچه آهاردار هست . در واقع دامن این مدل مانند زنگوله هست. برای اکثر شکل های بدن ایده آل هست، اما شاید برای بدن عروس های ریز اندام این گزینه کمی گیج کننده باشد. چون این دسته از بدن ها مستعد پوشیدن انواع دیگری از مدل لباس عروس نیز می باشند. محبوب ترین و البته مورد استفاده ترین مدل لباس عروس در ایران هست.

معرفی انواع مدل لباس عروس 2019|27 نکته خرید لباس عروس

مدل لباس عروس  ای لاین (A-line)

تا حدودی مشابه مدل لباس عروس پرنسسی هست و برای تمام بدن ها مناسب می باشد. در بالاتنه تا کمر فیت بدن هست و از کمر به پایین دامن به شکل حرف A  انگلیسی تا پایین می آید.

معرفی انواع مدل لباس عروس 2019|27 نکته خرید لباس عروس

لباس عروس مدل ماهی یا مرمید

درخشان و جذاب. از بالا تا زانو کاملا فیت بدن هست و کاملا به بدن چسبیده هست. از زانو به پایین دامن گشاد می شود.  بهترین گزینه برای بدن های خوش اندام هست. براساس شکل بدن هم می توان بدن ساعت شنی را مناسب ترین بدن برای لباس عروس مدل ماهی عنوان کرد.

معرفی انواع مدل لباس عروس 2019|27 نکته خرید لباس عروس

مدل لباس عروس راسته

مدل بسیار ساده ولی در عین حال بسیار شیک هست. از بالا تا پایین لباس به صورت راسته هست و اغلب دنباله هم دارد. برای عروس های بلندقد و بدن ساعت شنی گزینه جذابی هست. همچنین اگر دنبال این هستید که قدتان بلندتر نشان داده بشود، این مدل لباس عروس را هم به خاطر داشته باشید.

معرفی انواع مدل لباس عروس 2019|27 نکته خرید لباس عروس

مدل لباس عروس ترومپت

از قسمت بالاتنه تا وسط ران فیت بدن هست و از آن جا به بعد دامن باز می شود. شباهت بسیاری به لباس عروس مدل ماهی دارد. مناسب عروس هایی است که دارای دور کمر کوچک و ریز اندام هستند یا دارای بدن ساعت شنی هستند.

معرفی انواع مدل لباس عروس 2019|27 نکته خرید لباس عروس

لباس عروس کوتاه

تفاوت این مدل در مقایسه با لباس عروس های معمول در کوتاه بودن است. لباس تا زیر زانو ادامه دارد. نسبت به دیگر مدل ها بسیار کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. ولی اگر به دنبال یک لباس عروس خاص هستید می تواند گزینه مناسبی باشد. برای هر فرمی از بدن مناسب است.

معرفی انواع مدل لباس عروس 2019|27 نکته خرید لباس عروس

به نظر شما کدام مدل لباس عروس از همه جذاب تر هست؟ تو قسمت نظرات به این سوال جواب بدید.

نکته مهم انتخاب خرید لباس عروس

وقتش هست که بریم اصل مطلب. از آن جایی که لباس عروس از اهمیت ویژه ای پیش عروس خانم ها برخوردار هست، حتما لازم هست که نکات زیادی را برای این امر خطیر رعایت کنند. ۲۷ نکته کلیدی خرید لباس عروس به شرح زیر است:

۱- جستجو کنید تا لباسی را که دوست دارید پیدا کنید

قبل از هرچیزی باید بدانید که چه مدل لباس عروس را علاقه دارید و اینکه چه لباس عروسی برای شما مناسب است. شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، پینترست، ژورنال های لباس عروس و سایت های اینترنتی مانند بلاگ ودینگو منابع بسیار خوبی هستند تا شما با به روزترین و جدیدترین انواع لباس عروس موجود در بازار آشنا بشوید. حتی با دیدن لباس عروس سلبریتی ها می توانید جلوه بصری لباس ها را مشاهده کنید.

۲- پرسیدن از دوستان و آشنایان

اگر به دنبال شکار مزون مورد اعتماد هستید، اولین راه این هست که مزونی که دوستان و فامیل ها از آن لباس عروس خود را تهیه کرده اند، پیدا کنید. البته حتما در مورد تجربه ای که داشتند هم بپرسید و مهم تر از همه متوجه بشوید که از تجربه خرید از مزون مربوطه راضی بودند یا نه؟

معرفی انواع مدل لباس عروس 2019|27 نکته خرید لباس عروس

۳- سه ویژگی لباس رویایی خود را در نظر داشته باشید

فرقی ندارد چه سبک و استایلی را برای لباس بزرگترین روز زندگی خودتان در نظر دارید، در هر صورت زمانی که برای خرید لباس می روید باید یک تصور شفاف در مورد لباس مورد علاقه خود داشته باشید. به همین منظور سه کلمه خاص که لباس رویایی شما را تشریح می کند، در ذهن داشته باشید. با این کار دامنه انتخاب لباس را بسیار محدود می کنید و خیلی سریع تر می توانید لباس عروسی را که دوست دارید پیدا کنید.

۴- پیش از هر چیزی تم عروسی خودتان را بدانید

قبل از شروع خرید لباس عروسی، تصمیم بگیرید که می خواهید مراسم شما با تم اسپرت مهمانی باغ باشد یا یک مراسم رمانتیک و رسمی. همیشه موقع جستجو لباس، محل برگزاری عروسی و تم آن را در ذهن داشته باشید. چون در نهایت هماهنگی لباس با استایل کلی مراسم اهمیت دارد.

معرفی انواع مدل لباس عروس 2019|27 نکته خرید لباس عروس

۵- به بودجه ای که دارید توجه داشته باشید

قبل از مراجعه به مزون لباس عروس مطمئن شوید که بودجه شما با قیمت لباس های آن جا مطابقت داشته باشد. و اگر هم فکر می کنید فقط تعدادی از لباس ها مناسب بودجه تان هست، هنگام ورود به فروشگاه و قبل از هر چیز از حداکثر پولی که می خواهید خرج نمایید، به صاحب مزون و فروشگاه بگویید تا براساس آن به شما لباس مناسب را معرفی کند.

۶- چندین مزون لباس عروس را بازدید کنید

هیچ وقت خودتان را محدود به خرید از یک مزون نکنید. حتی اگر لباسی را عاشقش هستید را درآن محل پیدا کرده باشید. براساس تحقیقات سایت ودینگ وایر ۵۰ درصد عروس ها فقط داخل ۲ الی ۵ مزون لباس عروس می شوند. هر فروشگاه کارهای متنوعی دارد که شاید در کمتر جای دیگری مشابه آن را بیابید. پیشنهاد می کنیم درچندین جای مختلف لباس ها را از نزدیک مشاهده کنید و حتی تعدادی از آن ها را پرو کنید تا به طور دقیق لباس رویاهای خودتان را پیدا کنید.

معرفی انواع مدل لباس عروس 2019|27 نکته خرید لباس عروس

۷- در مورد تغییرات لباس هم فکر کنید

آیا فروشگاهی که قصد خرید از آن را دارید، خودش تغییرات احتمالی مورد نیاز لباس را انجام می دهد یا شما برای فیت کردن لباس مجبور هستید به جای دیگری بروید؟ تقریبا هر عروسی برای اینکه لباسش مناسب بدنش بشود، نیاز به تغییر در لباس خود دارند. مزیت اعمال تغییرات در محل فروش لباس، آشنا بودن خیاط با ویژگی های آن لباس وطراحی صورت گرفته بر روی لباس می باشد.

۸- در مورد فروشگاه اطلاعات بیشتری کسب کنید

فرایند خرید از محل مورد نظر به چه شکلی است؟ آیا باید از قبل تلفنی هماهنگ کنید یا هر زمانی در ساعات کاری پذیرای شما هستند؟ آیا برای حضور چندین باره در محل به منظور اعمال تغییرات بر روی لباس مشکلی بابت دور بودن مسیر نخواهید داشت؟ آیا در فروشگاه یا مزون تنها هستید یا مشتریان دیگری به طور همزمان حضور دارند؟ به خاطر داشته باشید به دلیل محدودیت فضا، بعضی مزون ها در تعداد افرادی که پذیرا هستند اعمال محدودیت می کنند. دانستن این اطلاعات قبل از انتخاب فروشگاه، پروسه خرید را برای شما راحت تر می کند.

معرفی انواع مدل لباس عروس 2019|27 نکته خرید لباس عروس

۹- اگر دست خالی برگشتید، استرس نگیرید

اگربعد بازدید از اولین فروشگاه لباسی را نپسندید و دست خالی برگشتید، احساس دلسردی نداشته باشید. شما تنها نیستید. ۵۰ درصد عروس خانم ها در اولین بازدید ها ازمزون لباس عروس خریدی انجام نمی دهند. این را بدانید که خرید لباس عروس یک فرایند با سرعت بالا نیست. به همین دلیل هست که توصیه می شود از هفت الی هشت ماه قبل تاریخ مراسم عروسی، پیدا کردن لباس عروس را شروع کنید. شما می خواهید زمانی که لباس خودتان راپیدا کردید احساس رضایت داشته باشید. پس نگران نباشید و بدانید که فروشگاه ها از اینکه هنگام حضور برای مرتبه اول خرید نکردید، ناراحت نمی شوند.

۱۰- سایز خود را خریداری کنید

حتی اگر برای روز بزرگ برنامه دارید تا وزن کم کنید، ترجیح شما بایستی سایز فعلی باشد تا سایزی کوچکتر که می خواهید به آن برسید. لباس بزرگتر را می توان یک تا دو سایز کوچک تر کرد ولی لباس سایز کوچک بدون استفاده روی دستتان می ماند.

معرفی انواع مدل لباس عروس 2019|27 نکته خرید لباس عروس

۱۱- زود بخرید

از شروع دوخت تا کامل شدن لباس به چهار تا هشت ماه زمان نیاز می باشد. اگر هم لباس آماده در نظر دارید، زمان انتخاب، پیداکردن و همچنین انجام اصلاحات لازم بر روی آن نیز زمان زیادی از شما خواهد گرفت. در هر صورت بین شش تا هشت ماه قبل از مراسم عروسی زمان مناسبی است تا پروسه تهیه لباس عروس خود را شروع کنید

۱۲- اما نه خیلی زود

اگر دوره نامزدی طولانی دارید و فورا شروع به خرید لباس عروس کنید، در هنگام جشن عروسی ممکن است آن لباس دیگر مد نباشد یا حتی اندازه لباس دیگر مناسب شما نباشد یا اینکه مدتی بعد خرید لباس عروسی را پیدا کنید که آن را بیشتردوست داشته باشید.

۱۳- هزینه های نامشهود را در بودجه لحاظ کنید

علاوه بر هزینه لباس، شما قطعا هزینه های جانبی دیگری دارید. چون که احتمالا پول خیاطی برا انجام تغییرات لباس خواهید داشت. در ضمن اکسسوری های دیگر مثل تاج و وسایل تزیینی و کفش را هم باید در کنار لباس بخرید. حتی بعد عروسی شاید مجبور باشید لباس را به خشکشویی بدهید.

معرفی انواع مدل لباس عروس 2019|27 نکته خرید لباس عروس

۱۴- وسط هفته بخرید

مزون های لباس عروس اغلب در آخر هفته شلوغ هستند که باعث می شود صاحب مزون وقت کمتری برای شما بگذارد یا اینکه لباسی را که ممکن است شما دوست داشته باشید یک نفر دیگر در حال پرو کردن باشد. ارزشش را دارد که حتی از زمان کارتان بزنید تا در وسط هفته برای بازدید و خرید لباس اقدام کنید

۱۵- به مشاوره های تخصصی باور داشته باشید

لباس عروس معمولا دارای جزییات بسیار زیادی هست که متوجه همه آن ها نیستید. برخلاف خرید یک پیراهن، شما واقعا تا زمانی که لباس عروس را بر تن نکنید، نمی توانید به طور دقیق متوجه بشوید که لباس در بدن شما به چه شکلی در می آید. بنابراین اگر مشاور مزون یا فروشگاه نظری داد مطمئن باشید متخصص این کار بهتر می داند که چه لباسی برای شما مناسب تر است.

۱۶- موقع پرو لباس کفش پاشنه بلند بپوشید

بعضی مزون ها کفش پاشنه بلند برای پوشیدن با لباس دارند که می توانید قرض بگیرید. ولی محض اطمینان شما کفشی را که فکر می کنید دارای ارتفاع مد نظر شما هست به همراه خود داشته باشید. اینطوری ایده بهتری راجع به اینکه لباس تو تن شما به چه شکل در می آید خواهید داشت.

معرفی انواع مدل لباس عروس 2019|27 نکته خرید لباس عروس

۱۷- به جنس پارچه دقت کنید

علاوه بر رنگ، کار دست و تزیینات و مدل لباس، جنس پارچه تفاوت بزرگی را در شکل کلی لباس ایجاد می کند. یک جنس منسجم و سنگین شکل خودش را نگه می دارد. پس تا حد ممکن در مورد پارچه لباس عروس سخت گیر باشید.

۱۸- عکس های لباس را برای الهام گرفتن بیارید

می تواند پرینت عکس های یک فایل مخفیانه ای که از دوران دانشگاه دارید باشید یا صفحه ای از یک مجله یا ژورنال یا جزو پست های ذخیره شده اینستاگرام . بهرحال بهتر است برای خرید لباس به مجموعه عکس لباس عروسی که علاقه مند هستید مجهز باشید.

۱۹- عکس های محل برگزاری عروسی را هم بیاورید

علاوه بر مورد قبلی که عنوان شد، در صورت قطعی شدن تالار پذیرایی یا باغ عروسی تان توصیه می کنیم تصاویری ازدکوراسیون و خود مجموعه را به همراه داشته باشید که به مشاور شما برای درک اتمسفر فضای جشن کمک کند تا مناسب ترین لباس برای آن محل را پیشنهاد کند.

معرفی انواع مدل لباس عروس 2019|27 نکته خرید لباس عروس

۲۰- حواستان به تخفیف ها باشد

مزون ها به طور دوره ای فروش ویژه ای دارند تا انبارها را از لباس های قدیمی تر خالی کنند. بنابراین در این دوران حتی می توانید تا ۵۰ درصد تخفیف بگیرید. تنها مشکل عمده وجود سایزهایی هست که کمتر مشتری دارد و احتمال دارد سایز لباس مناسب شما هم پیدا نشود. ولی اگر شما سایز خیلی بزرگ یا خیلی کوچک هستید به شما تبریک می گوییم. چون به احتمال زیاد بخاطر تک سایز شدن لباس ها، بهترین کارهای موجود در انبار را با تخفیف قابل توجه می توانید بخرید

۲۱- اگر سایز بزرگ هستید، تماس بگیرید

هیچ چیزی بدتر از این نیست که به چند مزون مراجعه کنید و لباس سایز شما را نداشته باشند و در عمل شما هیچ لباسی را نتوانید پرو کنید. پس بهتر است قبل مراجعه به مزون مربوطه با آن جا تماس بگیرید و از داشتن لباس عروس سایز بزرگ مطمئن شوید. در صورتی هم که الان نداشته باشند شاید بتوانند قبل از مراجعه شما آن را تهیه کنند.

معرفی انواع مدل لباس عروس 2019|27 نکته خرید لباس عروس

۲۲- قبل بله گفتن ۱۰۰ درصد مطمئن شوید

همه عروس ها قبل بله گفتن نیاز دارند که بدانند این همان لباسی است که می خواستند. پس در خرید لباس عروس عجله نکنید و همه فاکتورهایی که در لباس برایتان اهیمت دارد را به دقت بررسی کنید. در هر صورت اگر بعد از خرید از سفارش تان پشیمان شدید، همه یا بخشی از بودجه لباس عروس را از دست می دهید.

۲۳- در زوایای مختلف عکس بگیرید

برای داشتن تصویر دقیق تر از اینکه در روز بزرگ با لباس چه شکلی می شوید، از همراهان خود بخواهید زمانی که لباس عروس را بر تن دارید، در زوایای و حالت های مختلف از شما فیلم و عکس بگیرند. مطمئن شوید که تمام زوایایی که می خواهید لباس را ببینید عکس گرفته شود. از پشت و کناره ها تا تصاویری از بالا هنگامی که نشسته اید. در ضمن نظر داشته باشید که گاهی اوقات آینه شما را فریب می دهد و آن طور که واقعا هستید را نشان نمی دهد. اهمیت دیگر فیلم وعکس به خاطر همین موضوع است.

معرفی انواع مدل لباس عروس 2019|27 نکته خرید لباس عروس

۲۴- اگر احساس فشار می کنید بیخیال شوید

اگر هنوز مطمئن نیستید، یک فروشنده هیچ وقت نمی تواند شما را مجبور به تصمیم در لحظه بکند. لباس عروسی یک خرید بسیار احساسی است و خاطرات ماندگاری را قرار است برایتان رقم بزند. بنابراین اگر احساس می کنید به زمان بیشتری برای تصمیم گیری احتیاج دارید، فعلا بیخیال خرید شوید و تصمیم گیری را به تعویق بندازید.

۲۵- در حرکت، لباس را تست کنید

هیچ لباس عروسی به راحتی لباس داخل خانه نیست. ولی نمی خواهید طوری هم باشد که کل شب مراسم مجبور باشید لباس را بالا بدید یا اینکه آن را دنبال خودتان بکشید. پس در زمان پوشیدن لباس در مزون با آن چند قدم حرکت کنید تا ببینید چقدر با آن راحت هستید. حتی اگر مقدور بود کمی با لباس برقصید.

معرفی انواع مدل لباس عروس 2019|27 نکته خرید لباس عروس

۲۶- فصل را به خاطر داشته باشید

اگر مراسم شما در فصل تابستان هست، پارچه سبک انتخاب کنید. ولی اگر بناست تا عروسی خود را در زمستان برگزار کنید از پارچه های سنگین مثل ساتن لباس عروس را تهیه کنید

۲۷- ریلکس باشید و گشتن را تمام کنید

حالا که لباس رویاهاتون را پیدا کردید، دست از خرید و جستجو در بازار بردارید. اگر همچنان به لباس های دیگر نگاه کنید، ممکن هست در مورد لباسی که خریدید دچار تردید شوید. بدانید که لباس شما بهترین هست. حالا فقط به جلو نگاه کنید تا لباس زیبایتان را در روز موعود باشکوه به همه نشان دهید

به نظر شما چه نکته مهم دیگری را عروس خانم ها موقع تهیه لباس عروس باید رعایت کنند؟ شما هم در قسمت نظرات از تجربیات خودتان برای خرید لباس عروس بگویید.منبع مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا